na Malcie

przewodnik po maltańskich wyspach

Rabat

W 60 roku n.e. u wybrzeży Malty rozbił się statek, na którym św. Paweł przewożony był z Jerozolimy do Rzymu, na proces. Tradycja mówi, że miejscem, w którym święty przebywał podczas pobytu na wyspie, była znajdująca się w Rabacie grota. Dziś jest ona jednym z miejsc, które warto odwiedzić będąc w tym mieście. Oprócz niej znajdziemy tutaj także kilka innych wartych zobaczenia rzeczy. Tak samo jak grota większość z nich pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

W centrum Rabatu znajduje się kościół św. Pawła, został on wybudowany właśnie nad wspomnianą wcześniej grotą. Zejście do której znajdziemy zaraz po wejściu do świątyni. W grocie znajduje się posąg świętego, oraz pierwsza na wyspie kaplica. Na prawo od posągu znajduje się małe pomieszczenie, z wyżłobionymi w skale wnękami.

Z groty można też przedostać się tunelem do stojącego po drugiej stronie ulicy budynku, w którym mieści się muzeum (Wignacourt Parish Museum). Można w nim znaleźć eksponaty pochodzące zarówno z okresu rzymskiego, panowania na wyspie Joannitów jak i czasów dzisiejszych. Znajduje się tu też zejście do kolejnych podziemi (katakumby i schrony z II wojny światowej), część z nich, pogrążona w ciemności, niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających.

W Rabacie znajdują się też dwa podziemne cmentarze, w których chowano zmarłych zarówno w pierwszych wiekach chrześcijaństwa jak i w czasach późniejszych. Kilkadziesiąt metrów od groty znajduje się wejście do Katakumb św. Pawła, a około 100 metrów dalej drugie do Katakumb św. Agaty.

Wartą zwiedzenia jest też Willa Rzymska mieszcząca muzeum antyczne (Museum of Roman Antiquiities), w którym można zobaczyć m.in. mozaikę posadzkową z około 40-50 roku n.e.

Kiedy zmęczy nas już zwiedzanie miasta możemy na chwile usiąść i odpocząć w znajdujących się między Mdiną i Rabatem Ogrodach Howarda. Nazwanych tak na cześć pierwszego prezydenta Malty Sir Josepha Howarda.