na Malcie

przewodnik po maltańskich wyspach

Fortyfikacje Kawalerów Maltańskich

W czasie swojego pobytu na wyspach Zakon Maltański wybudował szereg umocnień, mających chronić wyspę. Oprócz chyba najbardziej znanych czyli samej stolicy Valletty, czy wzmocnienia i rozbudowy fortyfikacji Mdiny oraz Cytadeli na Gozo były to zarówno całe linie fortyfikacyjne, duże forty, większe i mniejsze wieże obserwacyjne a także szereg innych mniejszych umocnień.

Linie umocnień

Zbudowane przez joannitów na wyspach linie umocnień to: Cottonera Lines i Santa Margerita Lines (Firenzuola Lines) w obrębie maltańskiego trójmiasta (Birgu, Isla, Bormla) orazi Floriana Lines (otaczajaca Florianę od strony Piety, Hamrunu i Marsy) .

Forty

Kawalerowie Maltańscy zbudowali na wyspach też kilka większych budowli obronnych. Forty św. Anioła i, św. Elma, Fort św Michała w Isli (do dziś zachował się jedynie fragment), Fort Chambray na Gozo, Fort Manoela, Fort Tigne, Fort Risacoli oraz Verdala Palace stanowiący dziś letnia rezydencję Prezydenta Malty.

WieĹźe obserwacyjne

Wieże obserwacyjne zbudowane przez Kawalerów Maltańskich na wyspach można podzielić na trzy kategorie, związane z okresem w którym były budowane i nazwiskiem wtedy rządzącego Wielkiego Mistrza Zakonu. Są to więc: wieże Wignacourta (budowane w latach 1610 - 1649), wieże Lascarisa (w latach 1637 - 1650) i wieże De Redina (w latach 1658 - 1659). Do dziś zachowała się większość z nich.

Wieże Wignacourta to największe z wież obserwacyjnych wybudowanych na wyspach. Można było z nich nie tylko prowadzić obserwacje morza i lądu, ale także mogły stanowić punkt oporu mieszcząc kilkudziesięcioosobową załogę. W podobnym stylu zbudowana jest też Wieża św. Agaty (tzw. Czerwoana wieża) została ona jednak wybudowana już przez wielkiego mistrza Juana de Lascarisa. Pozostałe wieże Lascarisa i wieże de Redina to grupy niedużych wież obserwacyjnych. Rozmieszczonych wzdłuż wybrzeży Malty i Gozo.

Baterie dział i inne fortyfikacje

Zakon rozmieścił także wzdłuż wybrzeża wysp liczne baterie dział i innych mniejszych umocnień. Część z nich tworzyła zespoły wraz z wieżami obserwacyjnymi jak np. przy Wieży św. Tomasza czy Wieży w Qawra, natomiast część stanowiła oddzielne umocnienia np.: Bateria św. Marii na Comino czy Bateria Tombrell na półwyspie Delimara.