na Malcie

przewodnik po maltańskich wyspach

Elektryczność

Wybierając się na Maltę, naleĹźy pamiętać, Ĺźe choć napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi tak samo jak w Polsce 230 V / 50 Hz, to uĹźywane są tam inne wtyczki (Typ G, czyli takie jak np. w Wielkiej Brytanii). Adaptery pozwalające podłączyć urządzenia elektryczne z posiadające wtyczki stosowane w Polsce są na Malcie ogĂłlnodostępne.

Rozwiązanie awaryjne

W sytuacjach awaryjnych można spróbować wcisnąć wtyczkę (używaną w Polsce) w maltańskie gniazdko (do poziomych otworów) i umieścić “coś” w otworze pionowym (uziemienie). Rozstaw bolców wtyczki Typu G jest co prawda taki sam jak we wtyczkach używanych w Polsce, jednak by napięcie zostało "podane" musi zostać wciśnięty bolec uziemienia.

Ze względu na inny kształt i rozmiar otworów czasem może się nie dać wcisnąć wtyczki lub uszkodzić wtyczkę (bądź gniazdko) w trakcie jej wyjmowania.

UWAGA! W otworze pionowym nie należy umieszczać przedmiotów metalowych gdyż jest to otwór uziemienia i w skrajnych przypadkach np. wadliwej instalacji elektrycznej, może grozić to porażeniem prądem.